wtorek, 24 lutego 2015

To trzeba zobaczyć! (odc. 19): Portfel

rys. Daniel Baum


Dzisiaj polecamy Wam kolejny krótki film – jednak tym razem znów będzie raczej na wesoło. W ramach wprowadzenia zaczniemy od ważnego pytania:

Ile razy zdarzyło się Wam zgubić portfel?

Mniej więcej o tym właśnie jest dzisiejszy krótki film...

„Portfel” to polski krótki metraż z 1970 roku w reżyserii Juliusza Dziedziny, w którym zobaczycie takie sławy, jak Bolesław Płotnicki, Zygmunt Kęstowicz, Barbara Ludwiżanka, Zbigniew Koczanowicz. 

Cała historia toczy się wokół pewnej pomyłki i sporej sumy pieniędzy:

Nauczyciel matematyki w liceum, nazwiskiem Kwiatkowski, wracając późnym wieczorem do domu napotyka mężczyznę w stanie jednoznacznie wskazującym na spożycie dużej ilości alkoholu. Gdy Kwiatkowski orientuje się, że zniknął mu portfel, prosi nietrzeźwego pana o zwrot, a ten oddaje mu portfel bez słowa sprzeciwu. W domu nauczyciel orientuje się, że swój portfel zostawił w domowej komodzie, a tym samym omyłkowo obrabował nieznajomego, którego sam posądzał o kradzież. Jakby tego było mało, w środku znajduje się niebagatelna suma pieniędzy.
Ktoś inny na pewno dałby się skusić dużej kwocie, ale pan Kwiatkowski, jak przystało na uczciwego obywatela, postanawia odnaleźć właściciela. To jednak okazuje się nie być takie proste...

Jest to zdecydowanie lekki, miły i przyjemny film, który przy okazji jest satyrą na różne ludzkie słabości, a szczególnie dwie z nich: tak zwaną sklerozę i nieumiarkowanie w piciu alkoholu. Jak zwykle w przypadku filmów krótkometrażowych, zachęcamy Was do obejrzenia go w ramach wieczornego relaksu lub rozrywki przy kolacji.A jeśli Wasz apetyt rośnie w miarę jedzenia, kolejne warte uwagi polskie filmy krótkometrażowe znajdziecie tutaj:
Widzieliście je wszystkie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz