sobota, 24 stycznia 2015

To trzeba zobaczyć! (odc. 16): Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg


rys. Daniel Baum

Nie od dziś wiadomo, że mniejsze miasteczka i wsie rządzą się swoimi prawami: do tego dzisiaj pijemy w kolejnym odcinku naszego cyklu To trzeba zobaczyć!

Film, który dziś polecamy, to humorystyczna, ale jednocześnie pełna ironii opowieść o człowieku, który wystawił na próbę moralność bogatych mieszkańców pewnego amerykańskiego miasteczka. Podstawą scenariusza „Człowieka który zdemoralizował Hadleyburg” jest nowela Marka Twaina o tym samym tytule z 1899 roku. Przy okazji historia ta doskonale dowodzi, że Twain – niezrównany amerykański humorysta – był raczej pesymistą i nie bardzo wierzył w ludzi.

W miasteczku słynącym z uczciwości wszystkich jego mieszkańców zjawia się tajemniczy Nieznajomy. W ręce kasjera z banku składa cenny depozyt, przeznaczając znaczną sumę pieniędzy dla kogoś, kto pomógł mu przed laty wybrnąć z krytycznej sytuacji. Dobroczyńcę można zidentyfikować niestety jedynie na podstawie słów, które kiedyś wypowiedział, bo jego nazwisko jest nieznane. Dlatego słowa te tajemniczy Nieznajomy spisał i zamknął w zalakowanej kopercie dołączonej do worka z pieniędzmi, aby w chwili wręczenia nagrody zweryfikować tożsamość tej jednej jedynej osoby, która kiedyś wyciągnęła do niego pomocną dłoń.

Leon Niemczyk w "Człowieku..."
Wieści o nagrodzie szybko się rozchodzą i cały Hadleyburg zaczyna żyć sensacyjną sprawą. Poszukiwania szczęśliwca doprowadzają do sytuacji, w której po odbiór nagrody zgłasza się aż dwadzieścia różnych osób. Kto z nich jest prawdziwym dobroczyńcą?

Choć „Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg” powstał w 1967 roku, to w filmie widać, że ludzkie zachowania są do znudzenia powtarzalne i uniwersalne bez względu na moment w czasie. Gdy na horyzoncie pojawia się dodatkowy zastrzyk gotówki, niektórym odbija – to właśnie w niespełna 30 minut reżyser „Człowieka...” Jerzy Zarzycki nam pokazuje. 

Jerzy Zarzycki, reżyser "Człowieka..."
Obsada jest naprawdę fajna, bo zobaczycie tu między innymi Leona Niemczyka, Bronisława Pawlika, Michała Szewczyka, Zofię Jamry, Hannę Małkowską i Jerzego Ćwiklińskiego.

Bronisław Pawlik
Zofia Jamry
Jednocześnie „Człowiek który zdemoralizował Hadleyburg” należy do cyklu „Komedie pomyłek”, do którego niedługo znów zajrzymy. Polskie komedie dobrze się ogląda – mamy na myśli te stare – więc to trzeba zobaczyć!

Inne filmy, które Wam polecamy, znajdziecie tutaj: wszystkie odcinki cyklu To trzeba zobaczyć! 

Pozdrawiamy!
Studio Filmowe Hybrys

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz