środa, 11 grudnia 2013

Janusz Kłosiński i stan wojenny
Przyszedł czas na trzecią część naszej opowieści. Poprzednie dwie znajdziecie tutaj:


Gdy w 1981 r. wprowadzono stan wojenny, teatry zostały zamknięte i zawieszono produkcję powstających w tym czasie filmów. Aktorom pozostała jedynie telewizja, ale wielu z nich zbojkotowało to miejsce nie chcąc występować w produkcjach propagandowych. 

Janusz Kłosiński postąpił inaczej, bo w wystąpieniu telewizyjnym oficjalnie poparł wprowadzenie stanu wojennego, za co – gdy patrzy się na to, jak dziś żyje – zapłacił wysoką cenę. Jego deklaracja spotkała się z bardzo gwałtowną reakcją ze strony publiczności, bo gdy tylko pojawiał się na scenie, publiczność wygwizdywała go lub zagłuszała oklaskami. Nie był jedynym artystą, który stanął po stronie władzy, ale stał się kozłem ofiarnym, symbolem takiego poparcia, i do dziś wielu ludziom kojarzy się w pierwszej kolejności z tą sytuacją, a dopiero potem z bardzo pokaźnym dorobkiem aktorskim (około 220 ról). 

źródło: Filmoteka Narodowa
źródło: festiwal-filmow.trojmiasto.pl
Czterdziestolatek
O ile do 1989 r. jeszcze pojawiał się na ekranie, to po przemianie systemowej zniknął na kilkanaście lat. Po części dlatego, że sam się wycofał, ale też dlatego, że specjalnie nie był angażowany.
Dopiero w 2000 r. zagrał w ostatniej serii „Domu”, a siedem lat później wcielił się w rolę księdza w filmie „Wszystko będzie dobrze”. 

Od tamtej pory możemy go już tylko słuchać w radiowej roli Józefa Jabłońskiego w słuchowisku „W Jezioranach”. Gdy czuje się gorzej, to radio przyjeżdża na nagrania do jego mieszkania. Gdy czuje się bardzo źle, nagrywa swoje kwestie przez telefon.

W listopadzie Kłosiński skończył 93 lata. Porusza się na wózku inwalidzkim i mieszka wraz z blisko 90-letnią żoną w malutkim i bardzo skromnie urządzonym mieszkaniu w Warszawie. Gdy się na niego patrzy, widać, że wydarzenia z lat 80. zrobiły swoje. W 2009 r. Nina Makowiecka i Barbara Rogalska poprosiły go o wystąpienie w filmie dokumentalnym „Bojkot”, który opowiada o stanie wojennym widzianym oczami polskich artystów, ale zarówno Kłosiński, jak i inni aktorzy, którzy opowiedzieli się po stronie władzy, odmówili udziału w tym dokumencie. 

Gdy pojechaliśmy w listopadzie do Kłosińskiego, zrobiliśmy to przede wszystkim po to, żeby z nim po prostu porozmawiać – nie po to, żeby kręcić materiał na potrzeby „Ikon srebrnego ekranu”. Założyliśmy z góry, że nie będzie chciał mówić o tym, co stało się w jego życiu i karierze po stanie wojennym –  tym bardziej, że już wcześniej wszystkim innym odmawiał jakiegokolwiek komentarza na ten temat. 

Janusz Kłosiński w swoim warszawskim mieszkaniuKu naszemu zdziwieniu, rozmowa rozwlekła się na ładne parę godzin i włączyły się do niej żona i córka pana Janusza. W końcu Kłosiński sam zaczął opowiadać o wydarzeniach po 1981 r., a jakiś czas po tym spotkaniu zadzwonił do Jarka Antoszczyka i powiedział:

- Namyśliłem się. Dobrze się czuję, mógłbym nawet wystąpić w filmie i powiedzieć, co myślę. Tylko niech mnie ktoś stąd wyciągnie z tym wózkiem!

Z naszej strony sprawa jest jasna Czy jest coś konkretnego, o co Waszym zdaniem Jarek Antoszczyk powinien zapytać Kłosińskiego przed kamerą?
Ekipa Studia Filmowego Hybrys


18 komentarzy:

 1. Mnie utkwiła w pamięci Jego rola dyrektora w "Czterdziestolatku" :)))); do dzisiaj śmieję się, kiedy 'widzę i słyszę' irytację dyrektora, bo plan nie jest realizowany; i ten charakterystyczny głos.... :) Dla mnie: utalentowany aktor z ogromnymi i niewykorzystanymi możliwościami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gnojenie człowieka za poglądy dot. stanu wojennego teraz brzmi wręcz 'humorystycznie'. Aktorzy i reżyserzy zawsze dobrze żyli z władzą - KAŻDĄ. Czy dzisiaj ktoś wypomina np. A. Wajdzie, że najlepsze filmy nakręcił w czasach PRL ? I tak dalej będę oglądał film z Czernousowem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytać nie chcę ale życzyć dużo zdrowia .Bardzo go lubię za rolę w czterech pancernych i ogromny SZACUNEK za to że się nie przechrzcił podobnie jak Tadeusz Łomnicki ,nie wielu tak potrafiło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oto Polska właśnie, człowieka za to że poparł stan wojenny zgnojono, opluto, dla mnie to zmarnowano ogromny talent aktorski. A ci co Polskę przy okrągłym stole sprzedali, są dzisiaj nobilitowani, mają świetne poselskie życie i za nic NAS POLAKÓW mają.
  Wszystkiego najlepszego dla P. Janusza, "wychowałam się " na filmach z jego udziałem, genialne aktorstwo, kunszt - takie tam dzisiaj Cichopki czy Sochy to butów P. Januszowi czyścić nie godne. Ukłony dla mistrza !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyłączam się do ukłonu dla mistrza !

   Usuń
  2. I po mistrzu...:(

   Usuń
 5. Panie Januszu, życzę zdrowia i dalszej pogody ducha. Uwielbiałam Pana i Pana role. Nie chcę nikogo krytykować ani robić porównań z innymi artystami, wystarczy może że podziękuję za to, że jest Pan częścią i tworzył Pan moje dzieciństwo. W naszym domu trzy pokolenia Pana doskonale znają i kochają. Nadal ęsknię do postaci, które Pan tak pięknie wykreował :-) Choć ja sama zawsze byłam przeciwna powojennemu systemowi i stanowi wojennemu - wyrażona wtedy przez Pana opinia wcale mi nie przeszkadzała i nadal nie przeszkadza ogromnie Pana szanować. Chciałabym wysłać kartkę ze słoneczkiem, taką co można postawić na regale - ale nie mam Państwa adresu i nie chcę niepokoić - może jednak ktoś ze znajomych albo Rodziny przeczyta Panu pozdrowienia z Poznania? Chociaż tuzinkowe ale bardzo serdeczne :-) Bardzo prosze....

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkiego co najlepsze Panie Januszu!!!! Ja tez popieram generala Jaruzelskiego czyn bo wg mnie gdyby nie on doszloby do masakry ..moje zdanie :) a Pana cenie za teo ze Pan rowniez mial swoje zdanie a nie Panu Bogu swieczke a diablu Ogarek byle z pradem ...Serdecznie pozdrawiam!!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. dobrze mu tak ubek jeden

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. typowy Polak i katolik jesteś.Nie wybaczasz.Uważaj bo tobie też może zdarzyć sie podobna sytuacja.A zresztą ile wtedy miałeś lat???? I czy ogóle byleś na swiecie?

   Usuń
  2. Za to mamy Zielona Wyspe!!!!! i Druga Japonie!!!!!!!! i 3milony Polakow na Robotach Przymusowych!!!!!! Duzo zdrowia panie Januszu!!!!!!

   Usuń
 8. typowy Polak i katolik:) wszyscy inni wybaczaja tylko Polacy i katolice nie , super !!!
  mam to ! jaki ten swiat jest prosty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Panie Januszu chyle czoła przed pańskim prawdziwym talentem jest pan bardzo zasłużony dla Polskiej kinematografi każda pańska rola zagrana jest bardzo naturalna i szczera a rola w czterech pancernych to tak jak bym tam był i wszystko widział na własne oczy robi niesamowite wrażenie .Wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Panie Januszu szacunek za niezapomniane role. Dziekuję za wszystkie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętamy tych co szli w pochodach z uśmiechem na ustach,a teraz uznają,że ich zmuszali, mogli wtedy się już przeciwstawić , a nie kogoś osądzać za to co robili. A ilu jest wśród nich TW i jak ich tam nazywali, no oczywiście nie mieli wyjścia, tylko dlaczego nikt sam nie przyznał się do kapowania tylko ich IPN wywlókł na wierzch.

  OdpowiedzUsuń
 12. ZApłacił za głupotę (publiczne ogłaszanie swoich poglądów przez aktorów dziś tez jest bardzo niepopularne)wysoką cenę.Aktor dobry.Życze mu jak najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniały aktor życzę panu Januszu duuuuzo zdrowia,jest pan wspaniały!

  OdpowiedzUsuń