wtorek, 5 listopada 2013

Tramwajowy wehikuł czasu


Na wstępie dziękujemy za to, że na naszym profilu na Facebooku już ponad 400 osób śledzi każdy krok ekipy „Ikon srebrnego ekranu”!
27 października 2013 r. na plan zdjęciowy „Ikon...” zaprosiliśmy do Łodzi Stanisława Jędrykę, reżysera między innymi  „Zbiega”, „Powrotu na ziemię”, „Wakacji z duchami”, „Podróży za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”. Długo by wymieniać, bo Jędryka wyreżyserował blisko 40 filmów, seriali i spektakli Teatru Telewizji, a oprócz tego był jednocześnie scenarzystą wielu z nich. Już w pierwszych jego filmach grywało wielu znanych aktorów i aktorek, w tym na przykład Leon Niemczyk, Stanisław Milski, czy  Emil Karewicz. 
Reżyserów dwóch
Jaka jest tajemnica jego sukcesu?
Jędryka od samego początku swojej przygody z reżyserstwem miał talent i dar przekonywania, co w połączeniu z tym, że potrafił ciężko pracować i lubił kończyć plany filmowe przed terminem, dawało mu przewagę i otwierało wiele drzwi.
Chwilo, trwaj
Jak już wiecie, specjalnie na spotkanie z nim porwaliśmy tramwaj marki Sanok z 1928 r., którym triumfalnie przejechaliśmy przez całą Łódź – z Brusu aż na ulicę Tramwajową. Tutaj zdjęcie z ostatniego zakrętu przed planem:
Narutowicza / Tramwajowa
Ostatnie uwagi i zaczynamy zdjęcia na Tramwajowej
Na Tramwajowej spędziliśmy dobre 7 godzin. Stanisław Jędryka to bardzo wdzięczny rozmówca, który dużo pamięta, a jeśli o czymś zapomina, to raczej tylko na chwilę. Wystarczy podpowiedzieć mu datę lub nazwisko, a resztę dopowiada już sam. Dlatego aby dać też innym szansę się nim nacieszyć, tydzień wcześniej na antenie Radia Łódź zorganizowaliśmy konkurs, w którym główną nagrodą była wizyta na naszym niedzielnym planie zdjęciowym i okazja do spotkania i rozmowy twarzą w twarz z naszym znakomitym gościem. Serdecznie pozdrawiamy  Jolantę i Piotra Kwiatkowskich, którzy ten konkurs wygrali i mamy nadzieję, że będą ten dzień miło wspominać.
Laureaci konkursu Radia Łódź
Na  plan zawitało także całkiem sporo dziennikarzy, czym Jędryka był trochę zaskoczony, ale wyglądał na zadowolonego.  Dzielnie i cierpliwie odpowiadał na wszystkie zadawane przez nich pytania, a nam było miło patrzeć na to, że jego wizyta w Łodzi nie przemknęła niezauważona. W końcu po to wkładamy całe serce i siły w pracę nad „Ikonami srebrnego ekranu”.
Jędryka w ogniu pytań

Antoszczyk w ogniu pytań
Rozmowę z Jędryką Jarosław Antoszczyk rozpoczął od pytań o „Powrót na ziemię”, czyli film, w  którym u Jędryki zagrał bardzo już wtedy popularny Mikulski. W końcu po to porwaliśmy tramwaj Sanok i pokusiliśmy się o zrobienie plakatu podobnego do tego, który wisiał w filmowym tramwaju:
Tylko Krzyżewskiej brak...
Owocem tej rozmowy jest kilka godzin nagrań i mnóstwo informacji, którymi na pewno podzielimy się nie tylko z naszymi widzami, ale też z wami, drodzy czytelnicy.
Tak na marginesie: w trakcie zdjęć  Sanok trzy razy podjął próbę ucieczki z planu. Zawsze  w ten sam sposób – poprzez niespodziewane zwolnienie hamulca. Nasza ekipa w ciągu kilku sekund musiała przejść ekspresowy kurs kierowania tramwajem i dobrze, że za żadnym razem ostatecznie nie stoczyliśmy się pod wiadukt kolejowy na Tramwajowej. Gdyby tak się tak stało, to zostalibyśmy tam chyba do dziś, bo w tym miejscu nie ma trakcji i zamiast rozmawiać o „Powrocie na ziemię” moglibyśmy co najwyżej pomarzyć o powrocie do zajezdni.
Studio Filmowe Hybrys

1 komentarz: