czwartek, 2 kwietnia 2015

Zmarła Barbara Sass-Zdort


2 kwietnia w Warszawie w wieku 79 lat zmarła Barbara Sass-Zdort, reżyserka i scenarzystka filmowa, która współpracowała między innymi z Andrzejem Wajdą i Jerzym Skolimowskim.

W 1958 roku ukończyła Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi i zaczęła pracować jako asystentka i drugi reżyser. W roli reżyserki zadebiutowała w 1972 roku filmem telewizyjnym "Ostatni liść". Później podbiła kinowe ekrany produkcjami "Bez miłości", "Debiutantka" i "Krzyk". Jej filmy zostały uznane przez krytyków za najważniejsze filmy kina kobiecego, bo główne bohaterki filmów Sass-Zdort były silnymi i bardzo niezależnymi kobietami. Ulubioną aktorką Barbary Sass-Zdort była Dorota Stalińska, którą reżyserka bardzo często obsadzała w rolach głównych. W ten sposób przez blisko dekadę tworzyły zespół. Ich ostatni wspólny obraz pod tytułem "Niemoralna historia" powstał w 1990 roku.

Barbara Sass-Zdort była nie tylko reżyserką, ale także autorką scenariuszy do większości swoich filmów. Jej najsłynniejsze produkcje to "Dziewczęta z Nowolipek", "Pokuszenie", "Jak narkotyk", czy "Rajska jabłoń". 

Ostatnim film w jej karierze to "W imieniu diabła", którego premiera odbyła się w 2011 roku. Barbara Sass-Zdort zmarła 2 kwietnia w Warszawie w wieku 79 lat. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz